środa, 30 maja 2012

Ciasto budyniowo-kawowe

Inspiracją do wykonania tego ciasta był przepis pochodzący z czasopisma "Moja Kuchnia-Serniki i biszkopty" nr 8/2011. Przepis nieznacznie zmodyfikowałam wg własnych upodobań. Polecam, bo ciasto jest przepyszne...lekkie, nie za słodkie, puszyste:)



Składniki:
Biszkopt:
4 jajka
1 szklanka mąki
3/4 szklanki cukru
1 łyżka kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa śmietanowo-kawowa:
1/2 l smietany 36%
5 łyżek cukru pudru
2 łyżki żelatyny
2 płaskie łyżeczki kawy rozpuszczalnej       
Masa budyniowa:
2 opakowania budyniu waniliowego
3 szklanki mleka
200 g margaryny
1 opakowanie cukru waniliowego
3 łyżki cukru
Poncz:
kilka kropli aromatu rumowego
1/4 szklanka wody

Wykonanie:
Biszkopt: żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, a następnie porcjami dodajemy żółtka oraz cukier. Na koniec dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia oraz kakao, dokładnie, lecz ostrożnie mieszamy łyżką. Gotowe ciasto wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy około 35 minut w temp. 180*C. Po upieczeniu biszkopt studzimy. Następnie umieszczamy go ponownie w blaszce w której się piekł i nasączamy ponczem. Odstawiamy. Masa kawowa: kawę zalewamy 1/4 szklanki gorącej wody. Następnie wsypujemy żelatynę i mieszamy, aż żelatyna oraz kawa się rozpuszczą. Schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno wraz z cukrem pudrem. Pod koniec ubijania dodajemy rozpuszczoną żelatynę. Masa budyniowa: 2 szklanki mleka wlewamy do małego garnka i zagotowujemy wraz z cukrem i cukrem waniliowym. W pozostałym mleku rozpuszczamy budynie i dodajemy do gotującego się mleka w garnku. Następnie do gorącego budyniu dodajemy margarynę i chwilę gotujemy na wolnym ogniu, aby margaryna się rozpuściła, a masa zgęstniała. Przełożenie ciasta: gorącą masę budyniową wylewamy na nasączony biszkopt w blaszce. Schładzamy. Na masę budyniową wykładamy masę śmietanowo-kawową. Na wierzch ścieramy gorzką czekoladę. Gotowe ciasto wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Rożki z marmoladą różaną

Pyszne, kruche rożki z nadzieniem różanym. Polecam, bo robi się je błyskawicznie, a smakują super:)


Składniki:
2 jajka
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru                                                     
1 kostka margaryny
marmolada różana
1 jajko do posmarowania rożków

Wykonanie:
Do miski przesiewamy mąkę. Następnie dodajemy jajka, cukier, margarynę, zagniatamy szybko kruche ciasto. Gotowe ciasto owijamy folią spożywczą i wkłądamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na wysypanej mąką stolnicy, a następnie ciasto kroimy na równe kwadraty. Na każdym kwadracie ciasta nakładamy łyżeczkę marmolady. Ciasto składamy po przekątnej i dokładnie zlepiamy brzegi. Gotowe rożki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch rożków smarujemy roztrzepanym jajkiem. Blachę z rożkami wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C i pieczemy 20-30 minut.

środa, 16 maja 2012

Pierogi z ziemniakami

Składniki:
Ciasto:
4 szklanki mąki pszennej
1 jajko
1-2 łyżki oleju
1 płaska łyżeczka soli
ciepła woda do rozrobienia ciasta (ok.2-3 szklanki)
Farsz:
1 kg ziemniaków
cebula                                                                               
sól
pieprz
Dodatkowo:
boczek wędzony


Wykonanie:
Farsz: ziemniaki obieramy, dokładnie myjemy, a następnie ścieramy na drobnej tarce. Osączamy z nadmiaru soku. Cebulę obieramy i bardzo drobno kroimy. Całość przyprawiamy solą i pieprzem i podsmażamy na patelni. Ciasto: z podanych składników zagniatamy szybko ciasto. Jeżeli jest za gęste, dolewamy ciepłej wody, natomiast jeśli za rzadkie, dosypujemy mąki. Następnie ciasto rozwałkowujemy, wycinamy szklanką krążki. Na każdy krążek ciasta nakładamy farsz, dokładnie zlepiamy pierogi. Następnie gotowe pierogi wrzucamy do gotującej, osolonej wody. Gotujemy około 3 minut od wypłynięcia pierogów na wierzch. Boczek drobno kroimy, przesmażamy na patelni. Następnie boczkiem oraz tłuszczem powstałym ze smażenia polewamy pierogi.

Roladki z piersi kurczaka z serem

Składniki:
3 podwójne piersi z kurczaka
12 plastrów szynki konserwowej
12 plastrów sera żółtego
1-2 papryki czerwone
przyprawa do kurczaka
sól
pieprz                                                                         
2 jajka do obtaczania
bułka tarta do panierowania

Wykonanie:
Piersi z kurczaka dokładnie myjemy, osuszamy, kroimy na kotlety. Następnie kotlety dokładnie rozbijamy, posypujemy przyprawą do kurczaka, solą oraz pieprzem. Na każdym płacie mięsa układamy plasterek szynki, sera (plastry sera możemy pokroić na mniejsze kawałki). Paprykę oczyszczamy, dokładnie myjemy, kroimy w niewielkie paseczki. Następnie kawałki papryki układamy na serze. Całość bardzo ścisło zwijamy, spinamy wykałaczkami. Jajka roztrzepujemy na talerzu, obtaczamy w nim roladki. Następnie obtoczone roladki panierujemy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju, smażymy w nim roladki na złoty kolor z każdej strony.

Surówka wielowarzywna z majonezem

Składniki:
1 kapusta pekińska mała
2 marchewki
1 puszka kukurydzy
2 papryki czerwone                                                                  
sos sałatkowy ziołowy                                                          
3 łyżki majonezu
ewentualnie sól i pieprz do smaku


Wykonanie:
Kapustę pekińską dokładnie myjemy, osuszamy, a następnie drobno szatkujemy. Marchewki obieramy, myjemy, ścieramy na tarce. Paprykę czerwoną oczyszczamy, myjemy, kroimy w kostkę. Kukurydzę osączamy z zalewy. Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą, dodajemy sos sałatkowy oraz majonez. Dokładnie całość mieszamy. Jeżeli trzeba doprawiamy do smaku solą i pieprzem i jeszcze raz dokładnie mieszamy.

Torcik na zimno z kaszą manną

SKŁADNIKI:

1/2 l mleka
4 łyżki kaszy manny
1 jajko                                                                                            
1 szklanka cukru pudru
1 kostka margaryny lub masła                                                    
1 opakowanie biszkoptów
1 galaretka pomarańczowa
1 puszka brzoskwiń



WYKONANIE:
Kaszę mannę wsypać na gotujące się mleko i gotować na wolnym ogniu, ciągle mieszając 7-10 minut. Po ugotowaniu kaszę odstawiamy do wystudzenia. Następnie miękką margarynę ucieramy z cukrem pudrem na puch. Do wystudzonej kaszy manny dodajemy całe jajko. Do masy z masła i cukru pudru dodajemy porcjami kaszę manną, dokładnie ucieramy. Tortownicę o średnicy 21 wykładamy folią spożywczą. Następnie na dnie układamy biszkopty. Na biszkopty wykładamy masę z kaszy. Całość wstawiamy do lodówki, aby masa dobrze stężała. W tym czasie rozpuszczamy galaretkę wg przepisu na opakowaniu. Odstawiamy do lekkiego stężenia. Brzoskwinie osączamy z zalewy i kroimy na mniejsze kawałki. Następnie pokrojone brzoskwinie układamy na stężałej masie, całość zalewamy tężejącą galaretką. Torcik ponownie wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Koktaj truskawkowy z kefirem

Składniki:
1 duże opakowanie kefiru naturalnego (400g)
1/2 kg mrożonych truskawek
ewentualnie cukier do smaku
Wykonanie: Truskawki rozmrażamy. Następnie wkładamy do blendera, dodajemy kefir naturalny i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Najlepiej jak kefir jest mocno schłodzony. Po zmiksowaniu składników gotowy koktajl przelewamy do wysokich szklanek. Wcześniej można dodać odrobinę cukru, jeżeli ktoś lubi słodsze napoje. Przed podaniem koktajl można schłodzić w lodówce przez około godzinę.